Co robimy

Najczęściej wykonujemy następujące klasy projektów:
Modele predykcyjne procesów technologicznych wykorzystywane w nadrzędnej regulacji i optymalizacji
Modele predykcyjne możemy wykorzystać do tego aby móc przewidywać jak proces przemysłowy odpowie na zmianę parametrów wejściowych. Zazwyczaj modele tego typu wykorzystujemy do nadrzędnej regulacji i optymalizacji pracy instalacji technologicznych. Wykonaliśmy już ponad 150 wdrożeń optymalizatorów różnej klasy obiektów przemysłowych w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Wykorzystywaliśmy do tego różne rodzaje modeli, od prostych modeli liniowych, do złożonych Rozmytych Sztucznych Sieci Neuronowych. Koszt naszych optymalizatorów zwraca się średnio po roku od ich uruchomienia.
Wczesne wykrywanie anomalii i stanów prowadzących do awarii
W oparciu o bieżącą analizę danych pomiarowych nasze algorytmy są w stanie wykryć, że instalacja technologiczna znajduje się w nietypowym stanie pracy, który to stan może doprowadzić w niedalekiej przyszłości do awarii lub wręcz już wskazywać na zaistniałą awarię. Algorytm jest w stanie poinformować co jest prawdopodobną przyczyną awarii i wysłać rekomendacje odnośnie dalszych działań minimalizujących ryzyko awarii. Dodatkowo często walidujemy kluczowe dane pomiarowe i w przypadku stwierdzenia awarii czujnika generujemy wirtualny sygnał pomiarowy. Wdrożyliśmy już 5 tego typu systemów w elektrowniach zawodowych.
Modele prognostyczne do przewidywania zapotrzebowania na energię elektryczną, gaz i ciepło
Dokładna prognoza zapotrzebowania na energię elektryczną, gaz i ciepło to jeden z filarów biznesowego sukcesu spółek energetycznych, gazowych i ciepłowniczych. Wykonaliśmy już 9 tego typu projektów, uzyskując dokładne prognozy, które są wykorzystywane w bieżącej działalności przedsiębiorstw.
Uaktualnianie charakterystyk pracy urządzeń
Wraz z upływem czasu charakterystyki pracy urządzeń coraz bardziej odbiegają od charakterystyk dostarczonych przez producenta. Nasze algorytmy uaktualniają charakterystyki, bazując na najnowszych danych pomiarowych. To pozwala na lepsze planowanie produkcji i optymalizację pracy instalacji przemysłowej.
Symulatory instalacji przemysłowych
Stworzenie symulatora obiektu przemysłowego, wymaga opracowania bardzo dokładnych termodynamicznych modeli pojedynczych urządzeń i ich połączeń. Stworzony symulator może być wykorzystany do szkolenia operatorów, analiz bezpieczeństwa oraz do planowania rozwoju instalacji przemysłowej i systemu automatyki. Wspólnie z naszym partnerem wdrożyliśmy już 4 symulatory w dużych elektrowniach zawodowych w USA.

Skąd bierzemy dane

W przypadku projektów przemysłowych dane najczęściej czerpiemy z systemów PLC, SCADA i DCS. Wiemy jak pracować z tymi systemami. Na 4 kontynentach zrealizowaliśmy już ponad 450 projektów z zakresu automatyzacji pracy dużych instalacji technologicznych, pracując na systemach Ovation, Delta V, InTouch/InControl, S7-300 do S7-1500, PCS7, ControlLogix oraz RX3i.
Często nasze modele uzupełniamy o dodatkowe źródła danych takie jak: informacje pogodowe, wskaźniki makroekonomiczne oraz ceny substratów i produktów.

Bezpieczne eksprymenty identyfikacjyne

W niektórych projektach występuj konieczność przeprowadzenia eksperymentów identyfikacyjnych. Wiemy jak je wykonać, tak aby były one bezpieczne dla obiektu i nie powodowały zakłóceń w pracy operatorów, ani negatywnych skutków ekonomicznych dla przedsiębiorstwa. Wykorzystujemy metody z zakresu Projektowania Eksperymentu (Design of Experiment), aby minimalizować koszty wykonania testów i ingerencję w obiekt. Wykonaliśmy już złożone eksperymenty identyfikacyjne dla ponad 100 dużych instalacji przemysłowych.

Co dostaje klient ?

Zwykle projekty związane z analizą danych kończą się raportem z wynikami analizy. My dodatkowo wskazujemy kierunki potencjalnej poprawy pracy instalacji. Ponadto zawsze chętnie wdrażamy stworzone modele statystyczne u klienta. Zwykle nasze wdrożone moduły komunikują się z warstwą automatyki obiektu lub z warstwą operacyjną przedsiębiorstwa. Możemy też nasze silniki obliczeniowe dostarczać jako usługa w chmurze.

Dlaczego my ?

Od ponad 25 lat zajmujemy się automatyką przemysłową. Tworzymy autorskie systemy komputerowe, które służą do akwizycji, analizy i optymalizacji pracy instalacji przemysłowych. Mamy doświadczenia z ponad 500 wdrożeń w USA, Europie i Azji. W skład zespołu odpowiedzialnego za analizę danych przemysłowych wchodzi 4 doktorów i 2 doktorantów, którzy na bieżąco śledzą najnowsze algorytmy analizy danych, adaptują je do zastosowań przemysłowych i rozwijają własne, autorskie rozwiązania.

Będziemy zaszczyceni mogąc pomóc Ci odkryć wartość ukrytą w Twoich danych.

Kontakt

dr inż. Konrad Wojdan

dr inż. Konrad Wojdan

Kierownik Zespołu B+R


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 603 910 108